Treści edukacyjno-wychowawcze

W zakresie rozwoju emocjonalno – społecznego
  • Czytanie dzieciom dziecięcej literatury: „Opowieść o dziadku” autorstwa A. Galicy.
  • Zajęcia edukacyjne, zabawy związane z nazywaniem i pokazywaniem emocji, uczuć.
  • Uczczenie urodzin dzieci obchodzących swoje święto w tym miesiącu – składanie życzeń, zdrowy poczęstunek.
  • Spotkania z Tusią - losowanie, rysowanie postaci wybranego dziecka, dokumentowanie działań w Albumie Tusi.
  • Radzenie sobie z emocjami, próby samooceny swojego zachowania w zabawie dydaktycznej „Dzisiaj zachowywałem się….”
  • Rozmowa psychoedukacyjna na temat trudności dzieci w przestrzeganiu zasad w oparciu o opowiadanie „Basia i przedszkole” Zofii Staneckiej.
W zakresie rozwoju intelektualnego – edukacja językowa, matematyczna, kulturowa,przyrodnicza.
  • Gra „Memory – ćwiczenie pamięci wzrokowej i słuchowej.
  • Działania manualne: przesypywanie piasku, przelewanie wody, zapinanie, rozpinanie guzików.
  • Wzbogacenie słownictwa o treści ekologiczno – przyrodnicze.
  • Kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie ptaków w trudnych zimowych warunkach.
  • Tworzenie rytmów złożonych z różnych obiektów, ustalanie prawidłowości i kontynuowanie ich ( 2-3 i więcej elementów).
  • Działania grafomotoryczne – kreślenie po śladzie szlaczków, łączenie punktów, wypełnianie powierzchni kredkami.
  • Zadania matematyczne- przeliczanie liczebnikami głównymi w zakresie 1-10.
  • Utrwalanie pojęcia zbioru poprzez zabawy matematyczne na klockach.
  • Edukacja językowa- utrwalanie przedszkolnego alfabetu: pisanie liter, szlaczki.
  • Odszukiwanie różnic na obrazkach.
  • Słuchanie opowiadania Szeląg pt.,,O sikorce, która dla przyjaciela nauczyła się cierpliwości’’, opowiadanie S.Szuchowej pt.,, Spiżarnia ptaków’’, ,, Nowe łyżwy Adama’’.
  • Dokonywanie skojarzeń w zabawach słownych np. skojarzenia ze słowem „Zima”.
  • Rozpoznawanie podstawowych figur geometrycznych.
W zakresie edukacji artystycznej
  • Rysowanie portretów babć i dziadków.
  • Nauka tańca dla babci i dziadka do piosenki: ,, Rock N’ Roll dla babci i dziadka’’.
  • Nauka piosenki ,, Dni tygodnia’’, „Babcia od bajek, dziadek od zagadek”.
  • Wykonanie prezentów - dla babć i dziadków.
  • Tworzenie zaproszeń dla dziadków.
  • Praca plastyczna ,, Zimowy krajobraz’’, ,,Zimowe rękawiczki’’, ,,Serce dla babci’’.
  • Malowanie farbami – prace na dowolny temat.
  • Próby do przedstawienia na dzień babci i dziadka: wiersze, piosenki, taniec.
  • Spacery usprawniające chodzenie w parze, opiekowanie się młodszym kolegą/koleżanką.
  • Relaks – wyciszenie przy muzyce relaksacyjnej, słuchanym tekście czytanym, słuchanych bajek z nagrań, ćw. ciszy z wykorzystaniem rekwizytu.
  • Ćwiczenia usprawniające ubieranie się dzieci w zimowe stroje.
  • Ćwiczenia gimnastyczne- skoki, przysiady, wyścigi bieżne.
  • Rozwijanie sprawności nadgarstka, dłoni i palców poprzez pracę z wykorzystaniem nożyczek.
  • Zabawy ruchowe ,, Łyżwy’’, ,,Sporty zimowe’’, ,, Wysoko,nisko’’, ,,Głodne ptaszki’’.
W zakresie współpracy z rodzicami
  • Kontakty indywidualne w sprawach bieżących.
  • Udział rodziców w akcji głośnego czytania dzieciom literatury współczesnej.