• Wypowiedzi w rundce na temat swojego samopoczucia, nazywanie emocji i przeżyć. Wyrażanie ich za pomocą słowa, gestu, symbolu.
  • Wdrażanie i rozwijanie umiejętności współpracy podczas zabaw, zadań realizowanych w małych zespołach.
  • Uwrażliwianie na potrzeby innych. Pomaganie młodszym. Rozmowy psychoedukacyjne o szanowaniu uczuć innych.
  • Kształtowanie postawy empatycznej w stosunku do ludzi i zwierząt – celebrowanie Dnia Kundelka, Światowego Dnia Zwierząt.
  • Rozwijanie umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach – realizacja scenariuszy z ogólnopolskiego projektu edukacyjno-czytelniczego pt. „Bajki-Pomagajki. Zapoznanie dzieci z trescia opowiadania pt. „ O tym jak Czarnouszek pokonał strach”, rozmowy w oparciu o tekst.
  • Rozwijanie zainteresowań zmianami zachodzącymi w przyrodzie ze względu na nowa porę roku – jesień - poprzez podejmowanie różnorodnych działań.
  • Słuchanie wierszy o tematyce jesiennej: „Zapasy na zimę” W.Grodzieńskiej, „Zbieramy kasztany” W. Broniewskiego, „Jestem jesień” M. Terlikowskiej.
  • Oglądanie ilustracji w atlasach, książkach, prowadzenie obserwacji własnych otaczającej jesiennej przyrody. Nauka rozpoznawania i nazywania różnych gatunków drzew, szkice z natury, zbieranie darów jesieni. Obchodzenia Światowego Dnia Drzewa – nauka o budowie drzewa, produktach wytwarzanych z drewna.
  • Rozwijanie słownictwa z wykorzystaniem listy atrybutów dynia jest… (jakie/jaka?)”
  • Rozwijanie umiejętności matematycznych z zakresu segregowania materiału przyrodniczego, przeliczania elementów i dopasowywania cyfr do zbiorów. Praca z pomocami montessoriańskimi, klockami Dinesa, naturalnymi okazami (szyszki, kamienie, pestki, guziki itp.), wykorzystywanie spontanicznych, naturalnych sytuacji np. przeliczanie dzieci w grupie, porównywanie o ile więcej dziewczynek?, o ile mniej chłopców? itp.
  • Rozwijanie zainteresowania samogłoskami „E, I, Y” z zastosowaniem metody symultaniczno-sekwencyjnej.
  • Ćwiczenia manualne – zabawy z literami; pisanie po śladzie, szlaczki litero podobne, kreślenie wzorów na różnorodnym podłożu.
  • Ćwiczenia precepcji wzrokow-słuchowej, wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, wysłuchiwanie w słowach poznanych samogłosek.
  • Kształtowanie umiejętności poznawania liter, głosek metodą Skutecznego zdziwienia wyzwalającego myślenie. Nauka dzwiękoznaków, prace w książkach – tworzenie własnego wyobrażenia głosek i liter. Zabawy w kodowanie i rozkodowywanie wyrazów za pomocą dzwiekoznaków.
  • Wzbogacenie wiedzy nt. Dnia Komisji Edukacji Narodowej – rozmowa kierowana.
  • Nauka piosenek: „Toczą się kasztanki”, „Kasztan perkusista”.
  • Rozwijanie zainteresowań muzycznych, słuchanie utworu A. Vivaldiego pt. „Jesień".
  • Zabawy twórcze - plastyczne – przekształcanie poznanych samogłosek „ A, O, I, E, U, Y” z wykorzystaniem kredek i farb.
  • Prace o tematyce jesiennej z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych: ,„Atlas grzybów”, „Cukinia i dynia”- szkice, „Dyniowe lampiony z naturalnych okazów”, „Owoce jarzębiny” – wklejanie kulkami z bibuły, Ludziki z kasztanów i żołędzi
  • „Zamieniam się w słuch” – wycieczka do teatru Pinokio, oglądanie przedstawienia.
  • „Święto Dyni” – zabawy, tańce, konkursy
  • Oglądanie przedstawiania pt. „Magiczne słowa ”w CZP nr 2 przy ul Sopockiej.
  • Rozwijanie umiejętności samodzielnego rozbierania i ubierania się ze szczególnym zwróceniem uwagi na doskonalenie umiejętności zdejmowania i zakładania butów.
  • Zestaw zabaw i ćw. ruchowych zestaw 2/X, joga dla dzieci.
  • Zabawa orientacyjno – porządkowe na świeżym powietrzu.
  • Wdrażanie do bezpiecznego poruszania się podczas spacerów w okolicy przedszkola, wycieczek autokarowych i pieszych; podczas ćwiczenia gimnastycznych, zabawy muzyczno-ruchowych, zabaw w ogrodzie przedszkolnym.
  • Gry, zabawy i spacery na świeżym powietrzu.
  • Udział w ćwiczeniach próbnego alarmu przeciwpożarowego. Doskonalenie umiejętności zachowania się podczas zagrożenia życia i zdrowia.
  • Ćwiczenia relaksacyjne – wyciszające: ćw. ciszy wg pedagogiki M. Montessori – spacer po elipsie z naturalnym okazem, masaż w parach przy muzyce.
  • Rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie budowli, konstrukcji z wykorzystaniem klocków np. Lego, Duplo, Geomagi oraz pracę z koralikami, guzikami, fasolkami doskonalącą chwyt pęsetkowy palców dłoni.
  • Poznanie i degustacja potraw, ciast, ciasteczek z dyni.
  • Doskonalenie motoryki malej poprzez zabawy w przesypywanie, przelewanie , nawlekanie, zabawy z sesomasami. Realizowanie scenariuszy z projektu „Dotknij, poczuj, zobacz”
  • Wsparcie przez rodziców grupowego „Święta Dyni” – konkurs na przekształcenie dyni wg własnego pomysłu.
  • Rozmowy indywidualne z rodzicami dotyczące spraw bieżących, kontakty z wykorzystaniem poczty elektronicznej.
  • Spotkanie z absolwentem przedszkola.