Treści edukacyjno-wychowawcze

W zakresie rozwoju emocjonalno-społecznego:
  • Wdrażanie dzieci do samodzielności - odkładanie zabawek i pomocy na wyznaczone miejsce, samodzielne korzystanie z pomocy dydaktycznych znajdujących się w poszczególnych kącikach.
  • Rozwijanie umiejętności empatii poprzez odgrywanie scenek, czytanie bajek terapeutycznych, rozmowy indywidualne i z całą grupą
  • Rozwijanie umiejętności okazywania szacunku wobec innych osób – rozmowy wychowawcze na temat konieczności stosowania zwrotów grzecznościowych, oraz traktowania z szacunkiem osób w naszym otoczeniu.
  • Zabawa „Jak się czujesz?”.
  • Omawianie sytuacji konfliktowych, w grupie.
  • Słuchanie bajek terapeutycznych ”Co robią uczucia?”, Oziewicz z projektu edukacyjnego „Biblioteka na kółkach”.
W zakresie rozwoju intelektualnego- edukacja językowa, matematyczna , kulturowa, przyrodnicza :
  • Zabawy ruchowo - naśladowcze, słowne rozwijające myślenie twórcze.
  • Ćwiczenia wprowadzające do kodowania z wykorzystaniem m.in. kolorowych kubeczków.
  • Rozwiązywanie zadań z treścią- zabawy matematyczne.
  • Edukacja językowa- pisanie liter, szlaczki
  • Doskonalenie percepcji słuchowej : nauka wierszy i piosenek na przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka.
  • Gry i zagadki matematyczne.
  • Układanie i omawianie historyjek obrazkowych z zachowaniem chronologii zdarzeń.
  • Zabawy językowe - tworzenie słów zaczynających się na daną sylabę.
  • Praca w książkach pomocniczych.
  • Synteza głoskowa wyrazów z najbliższego otoczenia.
W zakresie edukacji artystycznej:
  • Przygotowywanie upominków dla babć i dziadków, oraz dekoracji sali.
  • Nauka wierszy, piosenek i układów tanecznych.
  • Przygotowanie kartek dla seniorów z DPS.
  • Tworzenie portretów babć i dziadków z wykorzystaniem techniki origami.
  • Wykonanie prac plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i technik: malowanie farbami, wydzieranie bibuły, wyklejanie plasteliną.
  • Zagadki ruchowe- pokazywanie ruchem lub gestem.
  • Składanie wyciętych obrazów w całość.
W zakresie edukacji zdrowotnej:
  • Realizacja zabaw i ćwiczeń ruchowych – kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej.
  • Wzbogacanie wiedzy na temat sposobów dbania o własne zdrowie poprzez rozmowy z pracownikami sanepidu dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
  • Zabawy na świeżym powietrzu.
  • Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wyciętych szablonów.
  • Ćwiczenia i zabawy wyciszające przy muzyce relaksacyjnej.
W zakresie współpracy z rodzicami:
  • Kontakty indywidualne z rodzicami.
  • Projekt Tusia ,, Powrót do przeszłości”.
  • Przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka.